CAPOEIRA: wywiad z Mestre Acordeon

CAPOEIRA: wywiad z Mestre Acordeon

 „Capoeira nie jest zakończoną pracą, ekskluzywną dla pewnej grupy ludzi. Capoeira jest kombinacją każdego z nas, wraz naszą interpretacją, prawdą i różnorodnością.”  Szczera rozmowa z jednych z najbardziej szanowanych Mestres Capoeira, w Brazylii I za granicą: Mestre Acordeon, Bira Almeida, 56 lat, 5’10”, 186 lbs, student legendarnego Mestre Bimba, wiele razy mistrz w latach ’70’tych, kreator pierwszych grup prezentowanych capoeira na scenie w Brazylii. Grupo Folclorico da Bahia, ex-profesor of business administration żyjący wyłącznie z capoeira w Stanach Zjednoczonych, autor książek, kilku magazynów, artykułów i albumów CD. Odwołując się do starych czasów w Salwadorze, Przypomina Nossa Senhora da Conceição da Praia (Pani Poczęcia) festiwal, katolickie święto w tym samym dniu co urodziny jego matki, 8 grudnia, kiedy dużo capoeiry pojawiało się na ulicach. To były lata 50te, kiedy poraz pierwszy ujrzał capoeire i zaczął się nią interesować.   

Mestre Acordeon był jednym z pionierów capoeira w São Paulo. W 1968, wraz z Airton Moura, Mestre Onça, załozył akademie K-poeira na ulicy Augusta, które to centrum było najlepsze do nauczania I ćwiczenia capoeira w São Paulo. Dzisiaj wraz z Mestre Rã, Acordeon ma szkołę z więcej niż trzystoma uczniami w Berkeley, Kalifornii I zarabia 2500 dolarów za warsztaty I wykłady (notka z UCA: Mestre Acordeon tours and holds artistic residences and workshops at universities and other venues).

  Wspaniały capoeirista, Mestre Acordeon nadal reprezentuje płynną ekspresje, która pozwala mu grać capoeira z jego pomysłem I słowami, jak widzimy w wywiadzie, będąc z Revista Capoeira w São Paulo:

Revista Capoeira: Skąd się wziął pomysł by nauczać Amerykanów capoeira?

Mestre Acordeon: W 1970, kiedy powróciłem z Salwadoru do São Paulo, zaczynałem dostawać wiele listów od Sergio Assanhaço, który studiował w Stanford University w ten czas i uczył małą grupkę kolegów. Assanhaço— jeden z moich pierwszych uczni w São Paulo a później założyciel Grupę Fonte do Gravatá–Uparty, żeby lecieć do Stanów Zjednoczonych tak bardzo, że zdecydowaliśmy sformować grupę zwaną Corpo Santo. Po długiej walce, w końcu zaproszeni w 1978 przez wielką Północno-Amerykańską firmę, by zrobić serię pokazów. Dwa lata później, grupa powróciła do stanów I kontynuowałem nauczanie, (Zdeterminowany nie rzucać się w ręcznik, choć to była ciężka gra. przyp. tłum).

Revista Capoeira: Po tak długim nauczaniu poza Brazylią, jak widzisz capoeira? Jakie znaczenie to ma dla Ciebie?

Mestre Acordeon: Na wstępie mojej książki „Agua de Beber, Camará!”, którą opublkuje tego roku w Brazylii, napisałem, że Mestre Pastinha powiedział, że capoeira jest wszystkim co jedzą usta. W odpowiedzi na to samo pytanie, Mestre Bimba powiedział „Capoeira jest podstępem.” W mojej opini, te odpowiedzi uzupełniają się nawzajem I odzwierciedlają odmienne osoby czarnoskórych Brazylijczyków, fundamentalne problemy ich egzystencji. Dla Mestre Pastinha, capoeira była wszystkim co życie mu oferowało, filozoficznie akceptując dobro i zło, włączając w to jego pokorne, ekonomiczne i socjalną pozycję, jego ślepota i jego wiek jak i jego duchowe bogatctwo lub otrzymane cierpienie. Dla Mestre Bimba, capoeira była nieustanym stanem czujności, sztuka, która pozwalała mu zobaczyć niebezpieczeństwa I niesprawiedliwość, i dlatego w tym samym czasie oferowali strategię, z którą się różnili. Bazując na technikach wielkich mestres miałem zaszczyt wiedzieć I również przez 40 lat kontaktu z naszą formą sztuki, capoeira stała się drogą życia i pytaniami o bezkresne możliwości. Nauczyło mnie to by być tolerancyjnym dla siebie I innych, szanując moje słabości tak samo jak moje dobre cechy. Przez lata capoeira stała się moim chlebem codziennym, fontanną psychicznej I mentalnej energii by stawić czoła sprzecznością świata i źródło krystalicznej wody by ugasić moje pragnienie wiedzy.

Revista Capoeira: Czym jest capoeira dla twoich uczni poza granica?

Mestre Acordeon: Dla moich uczni poza Brazylią, capoeira jest złożoną I fascynującą sztuką, psychologicznym wyzwaniem, oraz filozoficzną enigmą, która przyszła z socjo-kulturowego i historycznego kontekstu, który jest zupełnie inny od ich. Jednakże, capoeira ma głębokie znaczenie dla prawdziwych capoeiristas, odpowiadająca na każde pytanie, o istnienie, narodowość, płeć, wiek, sytuacja gospodarczą albo etniczną.

Revista Capoeira: Czy uważasz, że jest znacząca różnica pomiędzy Amerykańskimi a Brazylijskimi Capoeristas?

Mestre Acordeon: W sensie psychologicznym, nie zabradzo. W raz ze wzrostem uczni poza Brazylia, znacząco rośnie jakość . Jednakże, są różnice kulturowe, które powodują, że process nauki jest wolniejszy I bardziej trudny.

Revista Capoeira: Kiedy wspomniałeś o Mestre Bimba i Mestre Pastinha, czy myslisz, że Capoeira Angola I Capoeira Regional mogą istnieć jednocześnie?

Mestre Acordeon: Mam wiele problemu z odpowiedzią na to pytanie. Mój problem jest dwustronny : Pierwsza trudność dotyczy nieodpowiednie użycie etykiety „Capoeira Angola” i „Capoeira Regional”. Drugi problem odnosi sie do zdychotomizowania ktore nie jest wymagane ani w Capoeira Angola ani w Capoeira Regional.Poprzez literaturę I ustny przekaz, jesteśmy świadomi, że capoeira była tu od ponad 200 lat. Około drugiej dekady, w latach 1900′, wśród wielu różnych mestres I stylów, Bimba był rozpoznawany w unikalnym podejściu do tego co nazywał „Regional”. Wraz z otwarciem jego „akademii” I przez jego charyzmę I pracę jako nauczyciel wielu młodych ludzi z Bahii, Mestre Bimba zdecydował sie przyjąć capoeire jako wartościową formę sztuki, jak również w procesie przetrwania wielu innych popularnych wyrażeń afrykańskiego pochodzenia. Dla mnie, Capoeira Regional jest capoeirą Bimby, lub tego co wynikało z jego fundamentalnych ścisłych przekazów. Wszystkie inne manifestacje capoeira powinny być znane jako zwykła „capoeira”, albo jak wolisz, Capoeira Angola.

Revista Capoeira: Jakie były fundamenty I nakazy Capoeiry Regional? Nie są one uzyskane z bardziej tradycyjnej Capoeira Angola?

Mestre Acordeon: Po pierwsze, koncepcja „traditional” nie może być zkwalifilkowana jako „bardziej” albo „mniej”, „lepiej” lub „gorzej”. Capoeira jest dynamiczną sztuką, która składa się z wielu form powstałych w czasie, stale „wynajdując” nowe tradycje. To był jeden z najważniejszych czynników potrzebnych do przetrwania. Capoeira Bimby odzwierciedlała jego osobowość i styl. Była oparta na metodzie jego ćwiczeń, twórczości na jego czasy i to miało bardzo charakterystycznye podejście, w jakim rezultacie Mestre śpiewał i grał na swoim berimbale i pandeiro podczas rodas. São Bento Grande było grane dla mniej rytualnych walk, skupiając się na aspekcie bojowym; Banguela była grana dla przyziemnie, stale naprzemiennie atakując i kontr atakując, podczas gdy partnerzy nie dotykają się nawzajem. W końcu Iuna była grana pomiędzy bardziej wykwalifikowanymi partnerami i używających bardziej eleganckich i trudniejszych ruchów. Więc, dla początkujących, jeśli grają więcej niż jeden berimbau I dwa Pandera, w tedy jedno nie praktykuje stylu Bimby, w jaki sposób być powinno.Jeżeli przyznamy, że capoeira Bimby została zapożyczona z tradycyjnej capoeira zwanej „Angola”, musimy zaakceptować Capoeira Angola, że jest całym nie zakodowanym otoczeniem i przyznaje prawie wszystko w swojej praktyce, ponieważ „capoeira jest wszystkim co jedzą usta.” W moich czasach I poza szkołą Mestre Bimba a więc nie capoeira Regional, capoeira była grana w uniformach lub w jakich kolwiek strojach, jakie mieli na tamte czasy; z butami albo bez; czasami z jednym berimbałem, innymi czasy z więcej niż jednym albo w ogóle; z pandeiro albo z kastanietami; w bojowy albo bardziej rytualny sposób; zawsze zależało od sytuacji, capoeristas zawsze ewoluowali , albo chcieli być „właścicielami” roda. To był wielki kipiący garnek z którego Mestre Bimba wybrał pewne elementy zarażając innych, tworząc jego pracę zgodną w stosunku do jego własnej perspektywy i jego koncepcji w wartościach edukacyjnych dla jego uczniów.

Revista Capoeira: Ale w “Angoli”, nie używają butów I nie jest tradycja praktykowana?

Mestre Acordeon: jaka tradycja? Myślę, że powołujesz się na styl capoeira, który ja nazywam „Współczesną Capoeira Angola”. Generalnie ta „szkoła” poleca praktykowanie capoeira wyłącznie w butach, czarnych spodniach I żółtej koszulce; prezentując dobre maniery I pozory; ma retorykę opartą na „tradycji”, w wielu przynależnościach, prezentuje w pewnym sęsie wymuconą afro-centryczną niższość. W prawdzie, lubie tą estetykę tej capoeira I w przekonaniu jest projektem wartościowym w stosunku umieszczenia tego w capoeira jako sztuce i wartościach jakie daje wobec jej muzyki, rytuałów i korzeniach Afrykańskich. Z drugiej strony, ta capoeira jest bardzo świeżą manifestacją i w pewnym stopniu, prezentuje postawę, która już zaczyna tracić popularność w Stanach Zjednoczonych, wprost proporcjonalnie do pozycji bardziej radykalnych Afro-amerykanów. Znalazłem to z naukowego punktu widzenia z „politycznej prawidłowości” i z socjologicznego punku widzenia, odrobinę wykracza w współczesne europejskie metody nauczania. Z mojego punktu widzenia, ta strategia jest niekorzystna z bardzo spontanicznej manifestacji dla sztuki wśród korzeni afrykańskich, tak mocnych jak Capoeira

Revista Capoeira: Więc jesteś przeciwko Capoeira Angola?

Mestre Acordeon: W żadnym wypadku, tak samo, jak nie jestem przeciwny „współczesnej Capoeira Regional”, inną świeżą reinterpretacja. Siła I piękno Capoeira istnieje w jej rozmaitości. Nie ma stylu, który reprezentował by całą Capoeire, ani jeden Mestre, który by mógł się nazywać „właścicielem” Capoeiry. Jeśli by tak było, to Capoeira byłaby bardzo nieciekawa. Capoeira jest miksturą każdego z nas, naszą interpretacją, prawdą i różnorodnością.

Revista Capoeira: Masz bardzo osobistą wizję o Capoeira. Jak doszedłeś do tych spostrzeżeń?

Mestre Acordeon: Kiedy zaczynałem nauczać w Stanach Zjednoczonych, Było trochę trudno wytłumaczyć czym jest Capoeira moim uczniom. Ponieważ, Zacząłem uczyć zarówno o historii jak I wszechświecie, w którym jest umieszczona. Na przykład, Kilka lat temu miałem zaszczyt być nominowany do „Tinker Visiting Professor” Uniwersytetu Wisconsin w Madison, jedna z bardzo pożądanych nagród dla akademii, które przyczyniły się do badań i wzmacnianiu relacji pomiędzy krajów latyno- amerykańskich i (the Iberian Peninsula). Ten uniwersytet ma niezwykłą kolekcję informacji na temat współczesnej i kolonialnej Brazylii. Wykorzystując tą wiedzę, Zarobiłem na nauczaniu o kulturze Afro-Brazylijskiej na cały rok , dając wykłady i uczestnicząc w debatach. Przeczytałem wszystko co mogłem na ten temat, obie lektury z którymi mogę sie zindentyfikować i tymi, którymi nie mogę się zgodzić. Polecam tą metodę czytania, z troską o moich uczni. Chcę, żebypoznali wszelkie opinie, szczególnie te, które różnią się od moich. W ten sposób będą bardziej mogli osądzać ważność argumentów, które są prezentowane I w tym samym czasie mieć sposobność do rozwoju stałej wiedzy o historii Capoeira.

Revista Capoeira: Jaka jest twoja opinia o nauczaniu capoeira w innych krajach?

Mestre Acordeon: Capoeira nauczana zagranicą odbija się w tendencji, która istnieje w Brazylii. To jest ważne I nawet fundamentalne więc pokazujemy capoeira w całości.

Revista Capoeira: Nie uważasz, że to naraża Capoeira na niebezpieczeństwo?

Mestre Acordeon: Capoeira jest silną formą I popularną ekspresją. Wielu ludzi z różnymi oczekiwaniami I potrzebami mogą osiągnąć korzyści z niej. Dlatego, nie powinniśmy ograniczać tych korzyści dowolnym grupom ludzi jak np: capoeira tylko dla Brazylijczyków, tylko dla czarnych, dla wysoko wykształconych, tym, którzy graja po mojemu, dla tych, którzy grają spokojnie i z miłością, tym, którzy grają ostro. Każda z tych pozycji jest dyskryminacją, której nie powinno być, ponieważ to ogranicza capoeire. Capoeira powinna być praktykowana wraz z jej obfitością, jako walka, jako rytułał, jako taniec, jako indywidualna eksprasja dla różnego rodzaju ludzi, włączając wartości psychologiczne, emocjonalne lub problemy socjalne. W ten sposób capoeira wzbogaca życie wielu osób.

Revista Capoeira: Więc Mestre, zmieniając temat, Czy to prawda, że wzbogaciłeś się nauczając Capoeiry w Stanach? Jakie rady mógłbyś dać początkującym Capoeristom?

Mestre Acordeon: Bynajmniej! To tylko puste stwierdzenie. Jestem bardziej skupiony nad Capoeirą, niż nad pieniędzmi w mojej kieszeni.Dla tych, którzy zaczynają, Zalecam kontynuować trening capoeira z oddaniem i sercem. Capoeira nigdy nie była lepsza, wprowadza możliwości dla osobistego I profesjonalnego zadowolenia dla wszystkich. W wyniku czego, idźmy do przodu wraz z dumą z naszej sztuki, dobrą wolą, I z wielka tolerancją dla różnych opinii i stylów Byśmy mogli wykazać własną ekspresję w capoeira z dumą i szacunkiem, grając i ucząc się gry partnera . Pokój I miłość dla wszystkich.  

Tłumaczenie wg Bozo ze strony:http://www.capoeira.bz/mestreacordeon/index.html
Szymon Macias

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *